RUMUNJSKA-KARPATI

KARPATI – RUMUNJSKA 2021.

08.08.2021. NEDJELJA

Polazak iz Zagreba, Glavni kolodvor (vrijeme naknadno)

Dolazak u Beograd oko 18 h.
Panoramsko razgledanje Beograda i obilazak Kalemegdanske tvrđave , Knez Mihajlove ulice.
Večera u Skadarliji ili na nekom drugom mjestu. Smještaj u hotelu. Noćenje.

09.08.2021. PONEDELJAK

Doručak. Prijepodne odlazak za N. Sad i Petrovaradin. Popodne slobodno vrijeme u Beogradu i noćenje.

10.08.2021. UTORAK

Doručak. Polazak u 8 h za Rumunjsku. Dolazak u rumunjski rudarski grad Anina u Banatskim Karpatima.
Laka pješačka tura u trajanju od 3 sata do jezera Buhui. Usputni posjet hrvatskom selu Karišova gdje  su Hrvati nastanjeni od vremena Marije Terezije. Pauza za ručak. Nastavak puta i dolazak u večernjim satima u planinsko mesto Raušor (Nacionalni park Retezat).Večera u restoranu.
Smještaj. Noćenje.

11.08.2021. SRIJEDA
Polazak u 7 h na uspon na vrh Retezat (2493 m ). Uspon sa povratkom traje oko 7 sati. Ovo je klasičan visokogorski uspon koji je sličan po težini usponu na  Musalu. Visinska razlika 1165 m. Nakon povratka (oko 15 h) napravit će se pauza za ručak. Nastavak puta za rumunjski grad Pitešti.
Smještaj. Noćenje.

12.08.2021. ČETVRTAK

Doručak. Polazak za Bukurešt (115 km autoputom) u 9 h. Slobodan dan u Bukureštu. Povratak (vrijeme po dogovoru) za Pitešti. Noćenje.

13.08.2021.PETAK

Doručak. Napuštanje hotela . Polazak u rumunjske Centralne Karpate putem Transfagarasan, koji prelazi preko najviših vrhova  planinskim masivom Fagaraš. Dug je 90 kilometara, i povezuje regije Tranislvaniju i Vlašku. Zbog velikog broja oštrih krivina i velikog uspona, predivnog pogleda, put predstavlja atrakciju i smatra se jednim od najzanimljivijih puteva u Europi. Zbog snijega u gornjem dijelu puta  otvoren je  samo od početka 7. do kraja 10. mjeseca.
Pauza u mjestu Poenaria, gde će se obići dvorac grofa Drakule koji je na litici, i neko vrijeme je bio dom grofa Vlada Tepeša, poznatijeg kao Drakula. Potrebno  je popeti se uz 1.462 stepenice da bi se došlo do njegovih obnovljenih ostataka na brdu, na nadmorskoj visini od 700m.
Nastavak puta do jezera Vidraru zagrađeno branom visokom 166 m. Tu će biti parkiran autobus (na parkingu većeg hotela) slijedećih 9 sati.
Pješačka grupa ide na  srednje tešku tura koja vodi obroncima Karpata iznad jezera Vidraru, u dužini od 14 km, sa visinskom razlikom od 550 m i trajanju oko 6 h. Staza se provlači kroz uski kanjon gdje se na pojedinim mestima nalaze metalne stepenice I metalne sajle za osiguranje iako se ova staza ne smatra da je ferata. Povratak sa staze oko 16 h. Pauza za odmor I večeru. Polazak za Beograd oko 18 h.

Noćna vožnja kroz Rumunjsku I Srbiju sa usputnim stajanjima (500 km)

14.08.2021.SUBOTA.  Dolazak u Beograd u jutarnjim satima. Odlazak na želj. stanicu za put vlakom za Zagreb.

NAPOMENE:

– Prijevoz je modernim turističkim autobusom

– Smještaj je u hotelima u Beogradu i Piteštiju u dvokrevetnim I trokrevetnim sobama sa doručkom  a u  Nac. Parku    Retezat u višekrevetnim sobama u planinarskom domu bez doručka. (ovi sadržaji  će biti  uračunati u cijenu puta.)
usput postoje restorani gdje je  moguće organizirati ručak ili večeru (u vlastitom trošku)

CIJENA:2.300,00 HRK

Prvu ratu u iznosu od 800,00 HRK uplatiti do 20.06.2021., a ostatak do 29.07.2021. prema osobnim mogućnostima na sastancima  Društva četvrtkom od 19.30-20.30. u Klubu umirovljenika(šetnica)

PRIJAVE: Branko Kopinić 091/3355-930