Zavižan-Premužićeva staza

Zavižan-Premužićeva staza-Gromovača

nedjelja, 27. lipnja 2021. g

Premužićeva staza je sagrađena po ideji šumarskog inženjera Ante Premužića, a građena je u vremenu od 1930. – 1933. godine. Danas je smatramo pravim remek-dijelom graditeljstva jer je građena u kamenu-suhozidu, te je položena tako da nas na vrlo jednostavan način vodi u najsurovije i najkrševitije dijelove sjevernog Velebita – Hajdučke i Rožanske kukove. Duga je ukupno 57 km, a kroz sjeverni Velebit vodi 16 km staze.Najljepša je hrvatska planinarska staza.

Gromovača (1676m) je najviši vrh Rožanskih kukova.Sam vrh je kamenit ali ne odaje dojam osobite visine.Posjet Gromovači je zanimljiv jer je na prilazu najljepši dio Premužićeve staze.Izniman je vidik na veličanstveni kameni labirint Rožanskih kukova i pogled na more.

Od doma Zavižan udaljena je cca 2 sata i 45 min.

Botanički vrt u blizini doma ima preko 300 biljnih vrsta od kojih su posebni velebitska degenija,hrvatska sibirija,krški runolist….

Plan izleta:

– 5.45 okupljanje na terminalu u Zaprešiću

– 6.00 polazak busa za Otočac‐Krasno‐PL.dom Zavižan

– pauzu za kavu  obaviti ćemo na autoputu na odmorištu Brinje

‐ 10:00 polazak na planinarsku turu:

Grupa 1:

‐ Parkiralište Zavižan – Premužićevom stazom do Gromovače ukupno s pauzom i povratkom 6 sati

Težina staze- kondicijski srednje zahtjevna,tehnički laka

Grupa 2:

Hodnja po Premužićevoj stazi prema Rossijevu skloništu ili po dogovoru hodnja oko PD Zavižan.

Hodnja se može skratiti: bilo radi vručine ili povratka na vrijeme.

Predviđeno trajanje hodanje: ukupno s pauzama 6 sati.

Težina staze: kondicijski lagano

Tko ne želi hodati može obići Botanički vrt i okolicu doma Zavižan

Grupa 1 i 2:

‐ 16:30 dolazak na parkiralište

‐ 17:30 polazak za Zaprešić

‐ cca 21:00 dolazak na terminal u Zaprešiću

Prijevoz: bus, 100,00 KN akontacija na bazi 30 izletnika

Ulaznica u NP Velebit – 30 kn, uz predočenje članske iskaznice s plaćenom članarinom za 2021 godinu i za djecu od 6 -14 godina

Potrebna oprema: planinarska, osobna i zdravstvena iskaznica, gojzerice, štapovi, odjeća primjerena vremenskoj prognozi, voda -minimalno 3l.

Prehrana iz ruksaka.

PRIJAVE: Darko, 099/2660-929 do četvrtka,24.06.2021.

Obavezno poštivanje epidemioloških mjera